Etapy procedury invitro

Etapy procedury invitro

Osoby nie interesujące się tematyką zapłodnienia pozaustrojowego, bądź też pary, które dopiero rozpoczynają leczenie z powodu niepłodności, nie zawsze mają pojęcie o szeregu procedur, z których składa się zapłodnienie pozaustrojowe. Metoda ta składa się z kilku etapów, i zdecydowanie nie jest zabiegiem na który wystarczy poświęcić jeden dzień (nie mamy tu na myśli samego transferu). Jakie działania podejmuje się po podjęciu decyzji o przeprowadzeniu zapłodnienia pozaustrojowego?αργινίνη δοσολογια

Etapy podajemy w kolejności chronologicznej.drivelan

1). Przygotowanie wstępne – czas, w którym wykonuje się następujące badania:formexplode efekti

sprawdzana zostaje grupa krwi, oraz wykonywana zostaje morfologiaformexplode efekti

sprawdza się również czas krzepnięcia krwi tzw. ATTPformexplode efekti

przeprowadza się EKGvarikosette

wykonane zostają również testy na obecność wirusa HIV, HBS, HCV i WR ( badania dotyczą obojga partnerów), oprócz tego przeprowadza się również badania bakteriologiczne i hormonalne.

2) Kuracja hormonalna – ma na celu pobudzenie do wzrostu od kilku do kilkunastu pęcherzyków w jajnikach. Lekami, które mają spowodować wzrost są gonadotropiny, jednocześnie, aby zapobiec samoistnemu pękaniu pęcherzyków, stosuje się również tzw. analogi, które blokują własne procesy hormonalne kobiety. Obie grupy leków podaje się za pomocą iniekcji, a czas ich stosowania zależy od przyjętych przez lekarza reguł, czyli protokołów – wyróżniamy protokół krótki i długi. Pod koniec stymulacji pacjentce podawany jest lek powodujący dojrzewanie komórek jajowych w pęcherzykach, po czym po 34 do 38h następuje punkcja, czyli pobranie komórek jajowych.

3) Pobranie komórek jajowych – jest zabiegiem trwającym około dwudziestu minut i odbywającym się w znieczuleniu ogólnym. Przez sklepienie pochwy nakłuwa się jajniki i pobiera płyn, w którym znajdują się komórki jajowe. Po punkcji zaleca się około półtorej godziny odpoczynku.

4) Zapłodnienie In vitro – zostaje ono przeprowadzane po upływie trzech godzin od momentu pobrania komórek jajowych. Do pobranych komórek jajowych dodaje się pobrane tego dnia nasienie w przypadku IVF, bądź też jeden plemnik jest wprowadzany do każdej komórki za pomocą cewnika w przypadki ICSI. Po 18 godzinach sprawdza się, czy doszło do zapłodnienia, po czym w inkubatorze następuje tzw. hodowla.

5) Embriotransfer – jeśli doszło do zapłodnienia, do macicy pacjentki wprowadza się dwa do trzech embrionów przy użyciu specjalnego cewnika. Transfer ma miejsce zazwyczaj po trzech dniach od pobrania komórek jajowych i jest całkowicie bezbolesny.

6) Kriokonserwacja i przechowywanie embrionów – do transferu użyte zostają dwa – trzy zarodki, natomiast pozostałe przechowuje się w ciekłym azocie w temperaturze około -180st C. Embriony te zostaną wykorzystane jeśli pierwsza próba In vitro zakończy się niepowodzeniem.