Nowe smaki w diecie malucha

Nowe smaki w diecie malucha

Przez cztery miesiące menu Twojej pociechy ograniczało się do mleka modyfikowanego. Nadszedł czas, by urozmaicić jadłospis i pozwolić dziecku na poznanie nowych smaków, jednocześnie mając na uwadze potrzeby jego organizmu. Schemat sztucznego żywienia niemowląt (2007) zawiera szereg cennych wskazówek odnośnie tego, co powinno się znaleźć na talerzu dziecka w pierwszym roku życia.οὐδέ

Począwszy od piątego miesiąca życia dziecka zaleca się, by maluch spożywał pięć posiłków w ciągu dnia. Przybliżona wielkość porcji to około 180ml. Cztery posiłki powinno stanowić mleko początkowe, a piąty zupa – przecier jarzynowy  (składnikiem tłuszczowym zup jarzynowych powinno być wysokiej jakości masło, oliwa z oliwek lub niskoerukowy olej rzepakowy). Do przygotowania pierwszej zupki najlepiej użyć ziemniaka i marchewki lub dyni. Oprócz tego zaleca się podanie maluszkowi skrobanego jabłka lub soku przecierowego w ilości 50-100 g.λίμπιντο

W szóstym miesiącu życia dziecka nadal zaleca się mleko początkowe na cztery posiłki w ciągu dni. Przepis na zupkę nieco się zmienia – do przecieru jarzynowego dodajemy kleik glutenowy (2-3 g kleiku na 100 ml zupki) oraz 10 g gotowanego mięsa (bez wywaru). Można także rozszerzyć asortyment warzyw wykorzystywanych do gotowania zupki – warto zmodyfikować nieco dotychczasowy przepis i do przecieru dodać np. kalafior, brokuły, pietruszkę, seler, cukinię, groszek zielony czy też kukurydzę. Ilość przecieru owocowego lub soku zostaje zwiększona do 150 g.formexplode efekts

Miesiąc siódmy to czas, kiedy dziecko zamiast mleka początkowego może zacząć jadać mleko następne. Przyjmuje się, że od tego momentu maluszek jada trzy posiłki na bazie mleka modyfikowanego w ciągu doby:formexplode efekts

1 x 180 ml - mleko następne z dodatkiem kaszki zbożowej glutenowej (2-3 g na 100 ml);formexplode efekts

1 x 180 ml - mleko następne z dodatkiem bezglutenowego kleiku (2-3 g na 100 ml);

1 x 150 g kaszka na mleku następnym lub deser mleczno – owocowy.

Przecier owocowy lub sok zaleca się jak w szóstym miesiącu – nie więcej niż 150 g, a do zupki jarzynowej oprócz 10 g mięsa dodaje się również 1/2 żółtka jaja co drugi dzień. Zmienia się także wielkość porcji przecieru warzywnego, w siódmym miesiącu szkrab powinien zjadać około 200 g zupki.

Schemat jadłospisu w ósmym miesiącu życia jest taki sam jak w siódmym, jednak posiłki stają się coraz bardziej treściwe. Do mleka modyfikowanego dodajemy teraz 6 g/ 100 ml kaszki glutenowej lub kleiku bezglutenowego (a nie jak w poprzednim miesiącu 2-3 g). Przecier owocowy lub sok podaje się w ilości nie przekraczającej 150g, podobnie postępujemy z kaszką na mleku następnym lub deserem mleczno-owocowym. Do zupki dodajemy codziennie 10-15 g gotowanego mięsa i co drugi dzień 1/2 żółtka jaja. Zalecana porcaja zupki to 200 ml.

W dziewiątym miesiącu skład posiłków mlecznych nie ulega zmianie w stosunku do poprzedniego miesiąca, ale porcje zostają zwiększone do 200 ml na posiłek. Od tego momentu do zupki codziennie dodajemy 1/2 żółtka jaja i 10-15 g gotowanego mięsa. Proponowana porcja przecieru warzywnego nie zmienia się, nadchodzi jednak czas, by maluszek poznał nową konsystencję pokarmu – zupka ma być rozdrobniona w stopniu, który umożliwia stymulowanie żucia pokarmu. Do dotychczasowych 150 g owoców lub soku przecierowego zaleca się podawanie dziecku biszkopta.

W menu niemowlęcia w dziesiątym miesiącu życia powinny znaleźć się trzy posiłki mleczne (na bazie mleka modyfikowanego następnego) łączone z produktami zbożowymi (np. kaszki mleczne glutenowe i bezglutenowe, niewielkie ilości pieczywa, biszkopty, sucharki), wielkość porcji około 220 ml. W skład dwudaniowego obiadu dla szkraba powinny wchodzić: zupka jarzynowa z kaszą glutenową oraz jarzynka z gotowanym mięsem (15-20 g) i 1/2 żółtka, z dodatkiem ziemniaka lub ryżu.

Oprócz tego podajemy dziecku 150 g przecier owocowego (zamiennie: owoce, kompot lub sok przecierowy).

Zmiany, jakie powinny zajść diecie dziecka od jedenastego miesiąca życia dotyczą spożycia jaj (od tej pory maluch powinien jadać całe jajko 3-4 razy w tygodniu) oraz wprowadzenia do menu twarożku, jogurtu i kefiru (1-2 razy w tygodniu). Ważne, by dziecko jadało produkty mleczne naturalne, bez dodatków smakowych i substancji konserwujących. Pozostałe posiłki należy przygotowywać analogicznie jak w dziesiątym miesiącu życia dziecka.

Warto zaplanować odpowiedni moment na podanie dziecku nowego pokarmu. Kiedy maluszek jest chory lub zniecierpliwiony nieznany smak może jeszcze bardziej go rozdrażnić. Kiedy nadejdzie już właściwy moment, pamiętajmy o tym, by nowe produkty wprowadzać do jadłospisu w niewielkich ilościach (1-2 łyżeczki), pojedynczo i w kilkudniowych odstępach czasu. Gdyby u maluszka pojawiła się wysypka lub jakiś inny objaw nietolerancji będziesz wiedziała, który produkt należy czasowo wykluczyć z diety dziecka i ponownie wprowadzić do jadłospisu za jakiś czas. Podobnie należy postąpić, gdy dziecko odmawia zjedzenia potrawy o nowym smaku. Zaproponowana kilka lub kilkanaście dni później może już nie smakować tak obco, jak na początku i dzięki temu będzie łatwiejsza do zaakceptowania.

Zaleca się, aby posiłki dla niemowląt nie były dosalane, ani dosładzane. Percepcja smaku dziecka jest zupełnie inna niż osób dorosłych, maluszek nie potrzebuje dodatku soli ani cukru, by uznać potrawę za smaczną. Jeśli dziecko początkowo odmawia zjedzenia nieznanego wcześniej produktu, prawdopodobnie jest zaskoczone nowym smakiem i stąd jego zaniepokojenie. Dziecko, które dostaje słodkie posiłki bardzo szybko przyzwyczaja się do tego smaku i domaga się, by dominował w jego jadłospisie.

Należy pamiętać o tym, by stopień rozdrobnienia posiłków odpowiadała rozwojowi dziecka - początkowo każdą zupkę należy miksować, jednak z czasem dziecko powinno poznawać nowe konsystencje i stopniowo przyzwyczajać się do gryzienie niewielkich kawałków warzyw. Karmienie dziecka powinno odbywać się przy pomocy łyżeczki, ponieważ korzystanie z butelki może utrudnić wprowadzanie do menu pokarmów stałych, a przy tym sprzyja rozwojowi próchnicy.

Kiedy szkrab jest spragniony woda będzie dla niego najlepszym napojem. Odpowiednia dla niemowląt jest niskozmineralizowana woda mineralna lub źródlana, niegazowana. Przed podaniem dziecku należy ją przegotować i ostudzić.