Objawy uzależnienia

Objawy uzależnienia

Uzależnienie od alkoholu zostało uznane przez Międzynarodową Klasyfikacja Chorób, Urazów i Przyczyn Zgonów ICD - 10 ( symbol statystyczny: F.10.2)  za chorobę pierwotną, postępującą, chroniczną i śmiertelną. Oznacza to, iż choroba alkoholowa jest chorobą samoistną, nie pojawia się na podłożu innych chorób czy zaburzeń, rozwija się w czasie, a nieleczona prowadzi do śmierci (skutki bezpośredniego nadużywania jak: marskość wątroby, rak trzustki, zanik móżdżku jak również wypadki samochodowe czy próby samobójcze). Uzależnionym pozostaje się do końca życia, które można przeżyć pijąc albo trzeźwiejąc i żyjąc abstynencji.οὐδέ

Uzależnienie od alkoholu, podobnie jak i inne choroby ma swoje objawy, po których występowaniu można stwierdzić, ze dana osoba na nią zapadła.οὐδέ

Zasadniczym objawem uzależnienia jest utrata kontroli nad piciem. Z biegiem czasu osoba nadużywająca alkoholu przestaje panować nad swoim piciem, nie potrafi kontrolować rozpoczętego picia, ma także trudności w powstrzymaniu się od jego rozpoczęcia - nie potrafi zrealizować podjętej decyzji, że wypije teraz tylko jeden czy dwa kieliszki, bowiem gdy zacznie pić, to pije dotąd, aż zabraknie alkoholu lub nie będzie w stanie pić dalej.formexplode efekts

Kolejnym objawem jest stan charakteryzujący się wzmożoną i trudną do opanowania chęcią wypicia alkoholu czy upicia się. Tę subiektywną potrzebę picia określamy mianem głodu alkoholowego. Towarzyszy mu niepokój, rozdrażnienie; niektórzy odczuwają przy tym:formexplode efekts

* ssanie w żołądku,formexplode efekts

* smak lub zapach alkoholu,ling fluent

* pogorszenie pamięci, koncentracji,

* sny alkoholowe,

* uczucie „suszenia": nadmierne pocenie się, drżenie ciała, niepokój.

Innym oznaką choroby alkoholowej jest występowanie objawów alkoholowego zespołu abstynencyjnego, który wykształca się na ogół po kilku latach intensywnego picia. Ponieważ organizm przyzwyczaja się do systematycznego przyjmowania alkoholu po jego nagłym odstawieniu bądź zmniejszeniu ilości zaczyna „protestować" poprzez wytworzenie specyficznych, dokuczliwych objawów:

* drżenie rąk, mięśni,

* nadciśnienie tętnicze,

* tachykardia,

* nudności,

* wymioty,

* biegunki,

* bezsenność,

* rozszerzenie źrenic,

* wysuszenie śluzówek,

* wzmożona potliwość,

* zaburzenia snu,

* nastrój drażliwy lub obniżony,

* lęki.

Dostarczony w tym momencie organizmowi alkohol powoduje, co prawda zmniejszenie objawów abstynencyjnych, ustąpienie bólów, umożliwia również koncentrację i myślenie, ale trwa to krótko, ponieważ alkohol jest stopniowo eliminowany z organizmu, a objawy pojawiają się na nowo.

Z biegiem czasu zmienia się również tolerancja na alkohol, najczęściej zwiększa, tzw. efekt „mocnej głowy". O wzroście tolerancji mówi się wówczas, gdy poprzednio zażywana dawka daje słabszy efekt. Wysoka tolerancja na alkohol utrzymuje się przez długi czas, nawet przez wiele lat. Zależy od dyspozycji psychofizycznych, intensywności picia oraz jego modelu. W miarę dalszego picia, w miarę rozwoju uzależnienia - tolerancja się obniża tzw. „słaba głowa".

Następnym objawem choroby jest koncentracja na alkoholu - do tego stopnia, że osoba uzależniona zapomina o sprawach rodziny, o swoim zdrowiu, o pracy zawodowej, zainteresowaniach. Jej uwaga skierowana jest na poszukiwanie okazji do picia, wybieraniu tylko pijącego towarzystwa, zabezpieczaniu (gromadzeniu, chowaniu) alkoholu na wszelki wypadek, picie w konkretnych, podobnych do siebie sytuacjach np. picie weekendowe.

Picie alkoholu mimo oczywistych dowodów występowania szkodliwych następstw - to najbardziej robocza definicja objawu choroby. Mówiąc o stratach na myśli mamy nie tylko te najbardziej oczywiste, jakimi są straty materialne, lecz również straty: zdrowotne, społeczne i duchowe. Mimo piętrzenia strat, osoba uzależniona pije nadal, minimalizując i zaprzeczając.

Kryteria uzależnienia od alkoholu (alkoholizmu) wg ICD-10

* Upośledzona zdolność kontrolowania picia (utrata kontroli)

* Silna potrzeba picia (głód alkoholu)

* Objawy abstynencyjne i picie w celu ich złagodzenia

* Zmiana tolerancji na alkohol

* Zawężenie repertuaru zachowań związanych z używaniem alkoholu

* Związane z piciem, postępujące zaniedbywanie przyjemności, zainteresowań

* Picie alkoholu pomimo wiedzy o jego szkodliwości

Uzależnienie od alkoholu jest następstwem długotrwałego szkodliwego spożywania alkoholu, w którym picie uzyskuje zdecydowane pierwszeństwo przed zachowaniami, które niegdyś były dla osoby pijącej ważniejsze.