Botoks: bezpieczeństwo, uzależnienie

Toksyna botulinowa, lepiej znana jako „botoks”, jest substancją szeroko stosowaną w medycynie estetycznej, ale także w innych dziedzinach zdrowia, takich jak okulistyka czy pediatria.

W tym artykule dowiemy się z czego się składa, jakie są jej efekty i główne zastosowania tej substancji. Zobaczymy również, jak oprócz korzyści, może również doprowadzić do uzależnienia u osób obsesyjnie dbających o swoją sylwetkę lub bojących się starzenia.

Do czego jest używany botoks?

Jego estetyczne wykorzystanie zostało zatwierdzone w 2002 roku. Obecnie jest on uważany za bardzo mało inwazyjny zabieg kosmetyczny i najbardziej pożądany na całym świecie. Ponadto, toksyna botulinowa jest uważana za substancję bezpieczną, jeśli jest podawana prawidłowo i przez profesjonalistę. Poza tym, że botoks jest bardzo obecny w dziedzinie medycyny estetycznej, pomaga również w rozwiązywaniu innych problemów zdrowotnych, takich jak spastyczność niemowląt. Stosuje się go głównie na twarzy w celu korekcji zmarszczek. Zmarszczki dynamiczne to te spowodowane aktywnością mięśni, a zmarszczki statyczne lub ekspresyjne to te spowodowane naturalnym procesem starzenia się skóry.

Ale gdzie dokładnie stosuje się toksynę botulinową na twarzy? Stosuje się go głównie na górną połowę twarzy. Generalnie, najczęstsze miejsca aplikacji to dwa: kurze łapki i przestrzeń między brwiami.

Działanie farmakologiczne

Toksyna botulinowa blokuje uwalnianie acetylocholiny we wstrzykniętym obszarze, powodując tymczasowy paraliż mięśni. Efekt, jaki wywołuje, nie wiąże się z żadnym fizycznym uszkodzeniem struktur nerwowych, dlatego mówi się, że jest to substancja dość bezpieczna.

Uzależnienie od botoksu

Ale toksyna ta ma również „drugą stronę medalu”. Szczególnie w dziedzinie medycyny estetycznej, wiele osób uzależnia się od niej. Osoby uzależnione od botoksu uzależniają się od jego działania, wielokrotnie sięgając po zabiegi chirurgii estetycznej, aby za wszelką cenę uniknąć starzenia się. Dlatego należy zachować ostrożność i wziąć pod uwagę możliwe szkodliwe skutki nadużywania go, ponieważ, jak wszystko inne, nic w nadmiarze nie jest dobre.

Choć prawdą jest, że toksyna botulinowa sama w sobie jest substancją bezpieczną i mało inwazyjną, to uzależnienia zawsze będą szkodliwe, a uzależnienie od botoksu często wiąże się z innym zaburzeniem psychicznym. Jest to zaburzenie somatoformiczne charakteryzujące się nadmiernym negatywnym postrzeganiem defektu w jakiejś części ciała.