Jak się bezpiecznie opalać? – garść podstawowych porad

Ludzki organizm lubi słońce. Docierające do niego promienie słoneczne pozwalają mu zwiększyć produkcję witaminy D, która szybko poprawia nastrój, a także przynoszą sporą ulgę obolałym i zmęczonym mięśniom oraz naładowują pozytywną energią. Fantastycznie działają też na wygląd skóry.

Podstawowe porady o tym jak bezpiecznie się opalać

To dzięki nim zyskuje ona brązowy odcień, który nie dość, że prezentuje się bardzo apetycznie, to jeszcze do tego wyszczupla. Efektywne opalanie musi być jednak także bezpieczne. O czym warto więc pamiętać jeszcze przed wyruszeniem na plażę lub po powrocie z wakacji?

Na pewno nikt nie powinien wystawiać się na słońce w samo południe. W okolicy godziny dwunastej promienie słoneczne są najbardziej agresywne, dlatego o tej porze najczęściej dochodzi do oparzeń. Jeżeli chce się wyjść w tym czasie na plażę lub nad wodę, należy osłonić ciało koszulką z dłuższym rękawkiem bądź przykryć się jakimś szalem czy lekkim pareo. Ta zasada tyczy się przede wszystkim dzieci. Jako że są one jeszcze bardziej podatne na oparzenia słoneczne, zawsze należy zabezpieczać ich skórę zwiewnymi, aczkolwiek przykrywającymi ciało ubraniami oraz – co jeszcze ważniejsze – nakryciami głowy. Oparzenia będące skutkiem nierozważnego opalania często pozostawiają po sobie trwałe zmiany skórne.

Absolutnie niezbędne są również kosmetyki do opalania

Muszą one stanowić główny element arsenału każdego wczasowicza. Dobry preparat z filtrem UV stworzy na skórze specjalną barierę ochronną, która zabezpieczy je przed ewentualnymi oparzeniami i podrażnieniami. SPF w kremie powinien wynosić przynajmniej 15. Osoby, które z natury mają jednak bardzo jasną karnację i zwykle opalają się na czerwono, powinny używać znacznie wyższych filtrów. Nie należy też przesadnie wierzyć w ich wodoodporność. Nawet jeśli kosmetyki do opalania są w teorii odporne na działanie wody, zawsze po kąpieli należy ponownie nałożyć je na skórę. Lepiej tutaj nie ryzykować.

Oparzenia słoneczne nie należą do schorzeń przyjemnych

Opalanie nie powinno też ciągnąć się długimi godzinami i to bez żadnych przerw. Średnio co pół godziny należy wstać z leżaka lub podnieść się z koca i dać sobie chwilę odpoczynku. W tym czasie można przejść się do pobliskiej budki z lodami, by ochłodzić się pysznym deserem albo po prostu schować się pod parasolem plażowym i poczytać książkę.

źródło: pushup.pl – portal o zdrowiu, urodzie i relacjach