Trądzik- jak z nim walczyć?

tradzik

Natężenie trądziku u różnych osób waha się od dość łagodnego do niezwykle ciężkiego. Zwykle powstaje, gdy wyściółka przewodu skórnego oraz gruczoły łojowe zaczynają pracować w nadmiarze Wraz z pojawieniem się trądziku, wyściółka przewodu faktycznie zrzuca komórki, które są następnie transportowane do powłoki skóry przez łój. Gdy kanał jest zablokowany, następuje gromadzenie się sebum i komórek, tworząc zatkaną „studnię” na twarzy znaną jako zaskórnik.

Gdy zatyczka pozostaje poniżej płaszczyzny skóry, pojawiają się zaskórniki lub „zaskórnik zamknięty”. Jeśli zatyczka przyspieszy i wyskoczy z kanału skóry, nazywa się to „otwartą zaskórnikiem” lub zaskórnikiem, ponieważ górna część jest ciemna. Jak być może wiesz, nie jest to absolutny brud, dlatego się nie zmyje.

Istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do powstawania trądziku, ale jeśli chodzi o jego prawdziwą przyczynę, nikt nie jest tak naprawdę pewien, co dokładnie powoduje rozwój trądziku ani dlaczego zaczyna się w okresie dojrzewania. Jednak na szczycie listy znajduje się czynnik dziedziczny. Od dawna uważany jest za najważniejszy czynnik, który odgrywa dużą rolę w rozwoju trądziku. Jak większość ludzi wierzy, jeśli członek Twojej rodziny miał trądzik, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Ty też będziesz miał trądzik.

Chociaż trądzik jest bardzo rozpowszechniony wśród nastolatków, trądzik nie powinien kontrolować twojego życia. Istnieje wiele sposobów na walkę z trądzikiem, a jednym z nich jest prowadzenie zdrowego stylu życia.

Zmiany w zdrowym stylu życia

Eksperci twierdzą, że podczas leczenia trądziku jedynym sposobem na uzyskanie wyników skutecznych zabiegów jest wprowadzenie różnych zmian w zdrowym stylu życia. Kiedy mówię „zmiana zdrowego stylu życia”, obejmuje to sposób, w jaki jesz, śpisz, pracujesz, bawisz się itp. O ile to możliwe, powinieneś starać się skoncentrować na wszystkich obszarach, które wymagają zmian. Jest to bardzo ważne, aby trwały wysiłek został zakończony. Jeśli Twoim celem jest wyleczenie dokuczliwego trądziku, postaraj się leczyć całą siebie na jak najwięcej sposobów.

Pokonywanie stresu

Jednym z najczęstszych dylematów, przed którymi stają ludzie, jest stres. Stres, który nie jest normalny. Więc co się dzieje, gdy ciało jest zbyt zestresowane? Eksperci odkryli, że w tym przypadku kora nadnerczy przekształca androgeny nadnerczy w hormon testosteron zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, co z kolei powoduje nadczynność gruczołów łojowych. Jak się okazało, jajniki kobiet są w stanie wyprodukować 25% testosteronu, podczas gdy 75% hormonu pochodzi z androgenów nadnerczy.

Kiedy organizm mężczyzny i kobiety jest obciążony, uwalniane jest więcej androgenów nadnerczy, powodując podwójną ilość testosteronu. To właśnie ten podwójny efekt powoduje, że strefa T twarzy jest tłusta, podczas gdy inne obszary są nadal suche z powodu odwodnienia. Należy również pamiętać, że trądzik dorosłych jest czasem produktem ubocznym stresu i odwodnienia. A woda i estrogen to czynniki, które uspokajają system alarmowy organizmu.

Woda jest najlepsza

Woda jest zdecydowanie najskuteczniejszym sposobem leczenia trądziku. Głównym poparciem tego twierdzenia jest fakt, że woda ma odczyn zasadowy (pH 7,3) i może być traktowana jako naturalna kuracja lub prawie darmowa kuracja przeciwtrądzikowa. Dlatego najlepiej jest pić co najmniej osiem szklanek wody dziennie (lepiej od 10 do 12). Pomoże to Twojemu ciału pozbyć się oleju, odpadów i toksyn, a woda pomoże nawet nawilżyć skórę, zapobiegając zatykaniu się porów.

Być może najważniejsze jest to, że woda pomaga złagodzić stres i ostatecznie zrelaksować organizm, dzięki czemu możesz lepiej spać. Pamiętaj, że woda i sen to czynniki, które pomagają zmniejszyć stres. Jednocześnie staraj się jak najbardziej ograniczyć spożycie kawy, napojów gazowanych, herbat i alkoholi. Powodem tego jest to, że są one częściowymi diuretykami, które wypierają więcej wody z komórek ciała niż wprowadzają. Przy okazji, zobacz też, dlaczego woda jest tak ważna dla ludzkiego organizmu.