Szkodliwe składniki w kosmetykach dla kobiet

Kosmetyki to produkty, których używamy na co dzień i, o ile nie wywołują podrażnień lub reakcji alergicznej, rzadko decydujemy się, by sprawdzić ich skład. Wybieramy tego typu produkty ze względu na kolor, zapach, cenę lub inny powód, ale powinniśmy zacząć sprawdzać etykiety i wiedzieć, jakich składników unikać w kosmetykach.

Niektóre chemiczne składniki kosmetyków są tak szkodliwe, że zostały zakazane w niektórych krajach, ale w wielu innych są nadal na rynku i musimy je znać, aby uniknąć kupowania produktów, które zawierają te składniki.

Niezależnie od ceny produktów kosmetycznych na rynku, wiele z nich zawiera w mniejszym lub większym stopniu niektóre z tych substancji chemicznych, których powinniśmy unikać stosując je na naszej skórze, ponieważ niektóre z nich okazały się szkodliwe przy ciągłym stosowaniu, a w niektórych przypadkach wykazano, że mogą promować rozwój raka.

Parabeny

Stosuje się je jako środki konserwujące, ponieważ służą do ochrony przed bakteriami. Są one bardzo tanie w produkcji, dlatego wiele marek kosmetycznych je stosuje. Jednak parabeny powodują zmiany w funkcjach hormonalnych organizmu, co jest znane jako zaburzające gospodarkę hormonalną, więc we Francji i Danii zostały one zakazane. To właśnie z tego powodu parabeny są jednym ze składników, których należy unikać w kosmetykach.

DEA, MEA i TEA

Są związkami występującymi w produktach mydlanych i powodują m.in. opóźnienie wzrostu włosów. Niektóre wrażliwe osoby wykazują podrażnienie skóry i oczu. Najgorsze ryzyko stwarzane przez te trzy związki polega na tym, że po dodaniu do innych składników wzmacniają działanie rakotwórcze (choć zagrożenie nie jest bardzo duże). Jeśli którykolwiek z tych składników znajduje się na etykiecie – jest to produkt kosmetyczny, którego należy unikać.

Siloksan

Jest on stosowany do zmiękczania i uelastyczniania produktów kosmetycznych. Chociaż nie ma ostatecznych badań, podejrzewa się, że może on zmieniać funkcje hormonalne i powodować toksyczność wątroby. Jeśli na etykiecie twojego kosmetyku widnieje taki napis lub jakikolwiek związek kończący się na „siloxane”, oznacza to, że produkt zawiera składniki, których najlepiej unikać w regularnej pielęgnacji urody lub zabiegach.

Aluminium

Aluminium jest stosowane w dezodorantach i zostało powiązane z rozwojem raka piersi. Niestety jest ono bardzo powszechne w każdej marce dezodorantów, mimo że jest to szkodliwy składnik, którego należy unikać.

Ołów

To prawda, wiele pomadek zawiera ołów. Chociaż ilość, którą zawierają jest bardzo mała, prawda jest taka, że ciało wchłania go i jeśli pomyślimy, że szminki są produktami, które są używane bardzo często, możemy zdać sobie sprawę, że byliśmy bardzo narażeni na działanie ołowiu. Zaleca się, aby sprawdzić etykietę szminki i jeśli ma ołów wyrzucić ten produkt kosmetyczny, ponieważ jest szkodliwy.