Zastosowanie keratyny w zabiegach dla włosów

Termin keratyna nie jest obcy dużej części współczesnego społeczeństwa. Stopniowy wzrost znaczenia wizerunku ciała oraz wpływ mediów sprawia, że wiele nazw różnych składników i elementów wchodzących w skład produktów kosmetycznych i produktów do higieny ciała oraz produktów poprawiających zdrowie naszej skóry czy włosów jest znanych. Keratyna jest jednym z nich. Ale istnieje wiele różnych rodzajów keratyny i zabiegów z niej pochodzących.

Co to jest keratyna?

Keratyna lub keratyna jest białkiem występującym w ciele kręgowców (w tym nas samych). Jest to białko o wysokiej zawartości siarki i włóknistej strukturze, wchodzące w skład tkanek takich jak zewnętrzna warstwa skóry, włosów czy paznokci, którego główną funkcją jest ochrona komórek nabłonka przed uszkodzeniami zewnętrznymi.

Dlatego też jest ona stosowana jako składnik lub jako produkt, który sprzyja ochronie włosów, będąc jednym z najczęściej stosowanych i znanych obecnie zabiegów mających na celu ich wzmocnienie i ochronę. Jednak wśród ogromnej różnorodności istniejących keratyn niektóre z nich mogą być szkodliwe, np. te zawierające formaldehyd. Należy również wziąć pod uwagę, że aby keratynowe zabiegi na włosy były skuteczne, zaleca się nie myć włosów do 48 godzin po zastosowaniu keratyny.

Dwa podstawowe rodzaje keratyny

Chociaż istnieje duża liczba zabiegów i rodzajów keratyny, które możemy wykorzystać w leczeniu włosów, prawda jest taka, że możemy znaleźć dwa podstawowe rodzaje tego produktu.

Alfa keratyna

Alfa keratyna jest najbardziej powszechnym rodzajem keratyny i jest obecna we włosach, paznokciach i rogach różnych zwierząt, i jest zwykle używana jako podstawa do wszystkich zabiegów na włosy, które wykorzystują keratynę. Zawiera cystynę, co pozwala na jej zastosowanie w celu wytworzenia sztywności i odporności. Pozwala na prostowanie włosów do czterech miesięcy, nadając im gładki wygląd.

Beta Keratyna

Keratyna beta jest stosowana w delikatniejszych zabiegach niż keratyna alfa. Nie zawiera prawie wcale cysteiny, co sprawia, że jest mniej sztywna niż keratyna alfa, ale równie odporna. Może być pozyskiwany z materiałów takich jak pajęczyna. Zmiękcza loki, ale jest mniej trwała niż poprzednia. Pozostawia jednak włosy bardziej podatne na układanie.